,,Educație fără violență – prevenirea fenomenului de bullying“

În cadrul campaniei ,,Educație fără violență” la Școala Gimnazială “Petre Tudose” Mălureni s-a desfășurat în data de 09.05.2022 o sesiune informativă cu tema ,,Prevenirea fenomenului de bullying“ cu sprijinul Consiliului Județean Argeș, Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului și Complexului de servicii comunitare pentru copilul în dificultate ,,Sfinții Constantin și Elena” Pitești.

La activitatea care s-a desfășurat sub forma unei lecții deschise cu tema ,,Bullyingul poate duce la abandon școlar și excluziune!” au participat 60 de elevi de gimnaziu, cărora le-au fost prezentate filmulețe cu teme specifice, pliante, jocuri de rol și alte materiale .

Elevii au prezentat un interes deosebit pentru această temă și au participat activ la toate momentele lecției.

Mulțumim organizatorilor pentru această acțiune deosebit de utilă și interesantă și sperăm că ne vor mai da posibilitatea să participăm la astfel de activități care vin în sprijinul copiilor și cu elevii de la celelalte structuri ale școlii.